úterý 22. prosince 2015

yoga - approved for men


Trochu jsem si lámal hlavu, jaký příspěvek by měl nastartovat tento blog. A nakonec jsem došel k článku, který jsem původně připravoval pro časopis Jóga dnes (vydání podzim 2015). S laskavým svolením redakce jej tedy vypouštím také do online světa. Spojitost je pro mě trochu osobní. Jógový svět je v současnosti spíš doménou žen a jeden z důvodů, proč se věnuji lektorské i autorské činnosti je má osobní snaha přivádět k józe stále více mužů. 
A to vůbec ne proto, že by ženy neodváděly jako lektorky i klientky úžasnou práci - jako malou vsuvku přikládám tip na skvělý dokument Yogawoman, který můžete sledovat zdarma např. zde na Popcornflixu.
"Připadal bych si na józe divně, vždyť je to pro holky..." Jedna z “manter” ze soudku chlapských jógových předsudků, kterou už asi každý lektor, ale i kdokoliv jiný, praktikující jógu, slyšel snad stokrát. Většinou následuje vášnivá debata, na jedné straně vedená úsměvnými domněnkami, na té druhé pak upřímným nadšením pro věc, které ale někdy postrádá nadhled a může působit příliš poučně a subjektivně. Přitom většina mužů se snaží v životě orientovat spíše pragmaticky, je to přeci jen naše společenská role. 

Žádné komentáře:

Okomentovat