středa 16. března 2016

Od jógy k imunitě... a zase zpět

Dnes poprvé po týdnu ty ásany krásně plynuly na vlně dechu, tělo se pomalu, ale jistě rozehřívalo a propocené tričko už bylo jen důkazem, že metabolismus jede, jak má :-) Minulý týden si na mě došlápla angína, nevyhnul jsem se antibiotikům a nekompromisnímu odpočinku. A právě to byl moment, kdy jsem si po čase zase mohl sám na sobě ověřit, že zastavit se, přestat i cvičit a dopřát si zase trochu jinou péči je někdy prostě potřeba. 
Vzpomněl jsem si tak na svoje zamyšlení o vztahu jógy a naší obranyschopnosti, které jsem zpracoval pro zimní vydání Jóga dnes. A opět s laskavým svolením redakce z mého článku vzniká další příspěvek pro můj blog.

Když jsem začínal s psát tento článek, udělal jsem to samé, co by asi udělal kdokoliv s přístupem k internetu - zadal jsem do Googlu hesla jóga a imunita. Asi nikoho nepřekvapí, že množství výsledků odpovídá popularitě obou témat. Tedy upřímnost na začátek: žádný ultimátní návod na to, jak se jógou dopracovat k nezdolnému zdraví a žít minimálně do sta, zde nečekejte. Spíše bych se rád na těchto stránkách zamyslel alespoň nad některými z nesčetných souvislostí, které jsou mezi jógou a sílou našeho zdraví. 

Jóga nám dává nástroje, jakýsi nezávazný manuál, prostřednictvím různých zásad v přístupu k sobě i ke svému okolí. Možná je překvapivé, že právě v článku o józe a imunitě najednou svítí tento "etický kodex", známý jako Jama a Nijama. Většinou ho vnímáme jako jakési tipy a triky, jak hrát win-win hru se svým okolím. Stejně tak ale slouží dobře jako nápověda pro fair play se sebou samým, se svým tělem, se svým zdravím. Jednotlivé tyto zásady už byly rozebrány snad tisíckrát, proto zde neobdržíte jejich výčet. Jen pro nastínění šíře souvislostí zde zazní pár zmínek o nich. To spíše proto, abychom opět nezapomínali, že je jóga holistický přístup, v němž i práce s naší psychikou silně ovlivňuje, co se děje ve fyzickém těle a jak se to projevuje navenek. 


Čti celý článek zde >>


Žádné komentáře:

Okomentovat