neděle 12. srpna 2018

urbanyogi.cz video #2 - jednoduchá meditace pro každéhoKdyž jsem si v srpnu před dvěma lety bral dovolenou na to, abych mohl strávit deset dní někde v Beskydech ve vybydleném ROH hotelu tím, že budu mlčet, deset hodin denně sedět se zavřenýma očima a vstávat ve čtyři, ne každý v mém okolí to považoval za zrovna adekvátní dovolenou :-)
Popravdě ani já si nebyl jistý, jestli je to něco pro mě. Zároveň mi ale nedala pokoj myšlenka, že možná právě osekat smyslové vjemy na minimum a nechat pro jednou věcem samostatný běh, by mi neuškodilo. Jsem přece ten, který pořád něco vymýšlí a pak si to řídí a občas se tím děsí, co si všechno vymyslel a jestli to uřídí a nenabije si :-)
Desetidenní kurz meditace Vipassana pak ve mě zanechal hodně různé dojmy, žádný bych ale neoznačil jako negativní. Co mě tak nějak naplňovalo, bylo vědomí, že jsem se instinktivně pustil do něčeho, co není zatížené náboženskými dogmaty, nevyžaduje jakoukoliv víru a ani žádnou nezakazuje. Pro mě velmi důležitý aspekt a vlastně i podmínka, kterou jsem se kdysi rozhodl od technik pro práci se sebou sama vyžadovat - po pár zkušenostech s jinými přístupy, které byly orientované na osobnost gurua a proto mi zaváněly sektářstvím... a to není moje oblíbené aroma :-)
Techniku Vipassana a také jí předcházející nácvik Anapána jsem si pro sebe vyhodnotil jako maximálně férovou, protože od všech vyžaduje jen jedno, a to máme všichni - přirozený dech, tělesné pocity a jejich pozorování. 

Od doby svého návratu z kurzu jsem si prošel několik období a meditace v různém rozsahu a intenzitě mě vlastně provázela ve všech z nich. V Indii spolu se skupinkou šla ranní meditace celou hoďku skoro sama, v Praze uprostřed pracovního týdne plného náročných projektů zvládám kolikrát sotva pět minut se záškuby očních víček a hlavou plnou bláznivostí. O tom to ale je, aspoň to tak vnímám já - praktikovat, i když se to někdy zdá k ničemu. Ono totiž občas nám připadá k ničemu úplně cokoliv, ale právě díky tomu, že to nepustíme hned k šípku, z toho pak něco máme :-) 
Tohle video je takový úplně základní extrakt toho, co jsem si vzal z celé techniky pro sebe a svůj busy city life :-) Zkuste a uvidíte... budu rád, když se se mnou podělíte o své dojmy mailem na vecera.m@gmail.com

Žádné komentáře:

Okomentovat